ابر هدایت
یارب از ابر هدایت برسان بارانی " پیشتر زانکه چو گردی زمیان برخیزم

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ
ابر هدایت

جستجو

دوستان من


بِسمِ الله الرَّحمن ارَّحیم

قائم (17)

1- ابوغانم خادم گوید: برای امام حسن عسکری(ع) فرزندی به دنیا آمد که نام وی را محمد نامید و وی را در سومین روز ولادتش، به اصحاب خود عرضه کرد و فرمود: پس از من این صاحب شما و جانشین من بر شماست، و او قائمی است که مردم در انتظار وی بمانند و چون زمین پر از ظلم و ستم شود، ظهور کند و ان را پر از عدل و داد نماید.

2- حسن بن منذر گوید: روزی حمزة بن ابی الفتح، به نزد من آمد و گفت: مژده که دوش برای امام حسن عسکری(ع) در سرا فرزندی متو لد گردید و او فرمان داد که کودک را پنهان دارند؛ گفتم: نام او چیست؟ گفت: او را محمّد نامیده اند و کنیه اش ابوجعفر است

بقیه در ادامۀ مطلب


چهارشنبه دوم اردیبهشت 1394 سید عباس احمــدی زاده

بِسمِ الله الرَّحمن الرَّحیم

قائم (16)

1- ابو بصیر از امام باقر(ع) در تفسیر این سخن خدای تعالی: وجَعلَها کلِمةً باقیةً فی عَقَبِه، روایت کند که فرمود: این آیه درباره ی امام حسین(ع) است که امامت در فرزندان او، از فرزندی به فرزند دیگر منتقل می شود و به برادر و عمو برنمی گردد

2- عیس بن عبدالله گوید به امام صادق(ع) گفتم: فدای شما گردم اگر پیش آمدی کرد -وخدا روز مرگ شما را به من ننماید- چه کسی را امام بدانم؟ گوید: به موسی(ع) اشار کرد، گفتم: اگر موسی(ع) درگذشت، چه کسی را امام بدانم؟فرمود: به فرزندش؛ گفتم: اگر فرزندش درگذشت و برادری کبیر و فرزندی صغیر بجای گذاشت، کدام را امام بدانم؟ فرمود: به فرزندش و پس از او همیشه چنین خواهد بود. گفتم:اگر او و مکان او را نشناسم چه کنم؟ فرمود: می گویی، بارالها! من باقیمانده از حجّت های تو راکه از فرزندان امام درگذشته است، به ولایت برمی گزینم و آن تو را کافی است.

بقیه در ادامۀ مطلب


شنبه بیست و نهم فروردین 1394 سید عباس احمــدی زاده

بِسمِ الله الرَّحمن الرَّحیم

قائم (15)

1- محمّد بن فضیل از امام رضا(ع) و او از پدرانش روایت کند که رسول خدا(ص) فرمود: ای علیّ! پس از من، تو و ائمّه از فرزندان تو، حجّت های الهی بر خلایق و أعلام او بر مردمان هستید، کسی که یکی از شما را انکار نماید، مرا انکار نموده است و کسی که یکی از شما را نافرمانی کند، مرا نافرمانی کرده است و کسی که بر یکی از شما جفا نماید، بر من جفا نموده است، و هر که به شما بپیوندد، به من پیوسته است و هرکه از شما اطاعت کند از من اطاعت کرده است و هرکس با شما دوستی یا دشمنی نماید با من دوستی و دشمنی نموده است، زیرا شما از من هستید و از گل من سرشته شده اید و من نیز، از شمایم.

بقیه در ادامه مطلب 


چهارشنبه بیست و ششم فروردین 1394 سید عباس احمــدی زاده

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم

قائم (13)

1- علیّ بن مَهزیار گوید: به امام هادی(ع) نامه ای نوشتم و در آن از فرج پرسش نمودم، به من نوشت: هنگامی که صاحب شما از سرای ستمکاران غیبت نمود منتظر فرج باشید.

2- صَقر بن ابودُلَف گوید: چون متوکّل آقای ما امام هادی(ع)  را برد آمدم تا از او خبری بگیرم، دربان متوکّل به من نگریست و امر کرد که مرا به نزد او ببرند و او گفت: ای صَقر! چه کار داری؟ ... گفتم: برای خبری از مولایم آمده ام. گفت: بنشین تا پیام رسان برود، بعد به غلامش گفت: دست صَقر را بگیر و به همان سرایی ببر که آن مرد علوی آنجا زندانی است و آنها را تنها بگذار، او مرا به آن سرا برد، به ناگاه دیدم که امام (ع) بر حصیری نشسته و در مقابل او قبری حفر شده قرار داشت، گوید: سلام کردم و او سلام مرا پاسخ گفت، فرمان داد که بنشینم و سپس فرمود: ای صَقر برای چه به اینجا آمده ای؟ گفتم: ای سرورم آمده ام تا از شما خبری بگیرم. گوید: آنگاه به آن قبر نگریستم و گریستم و او به من نگاه کرد و گفت: ای صَقر! غم مخور! که بدی آنها هرگز به ما نخواهد رسید، گفتم: الحمدالله؛ سپس گفتم: ای سرورم حدیثی است که از پیامبر(ص) روایت شده و معنای آن را نمی فهمم، فرمود آن چه حدیثی است؟ گفتم: معنای این کلام او چیست؟ " با ایّام دشمنی نکنید که با شما دشمنی خواهند کرد "

فرمود: آری مقصود از ایّام ما هستیم و به واسطۀ ماست که آسمان و زمین برپاست؛ شنبه نام رسول خداست، یکشنبه نام امیرالمؤمنین، دوشنبه نام امام حسن و امام حسین، سه شنبه نام امام سجّاد و امام باقر و امام صادق، چهار شنبه نام امام کاظم و امام رضا و امام جواد و من است، پنج شنبه نام فرزندم حسن، و جمعه نام فرزندِ فرزندم که حق خواهان به گرد او آیند و او کسی است که زمین را پر از عدل و داد نماید، همچنانکه پر از ظلم و جور شده باشد. این معنای "ایّام" است و در دنیا با آنها دشمنی نکنید که آنها در آخرت دشمن شما خواهند بود. سپس فرمود: وداع کن و برو که بر تو ایمن نیستم.  

(کمال الدّین و تمام النّعمۀ شیخ صدوق -رحمةالله علیه- ج2 باب37)

امید که فضل خداوند دستگیرمان باشد


شنبه هشتم فروردین 1394 سید عباس احمــدی زاده

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم 

قائم (12)

1- عبدالعظیم حسنی گوید: بر مولای خود امام جواد(ع) وارد شدم و می خواستم از قائم پرسش کنم که آیا مهدیّ هم اوست یا غیر او؟ امام آغاز سخن کرد و فرمود: ای ابوالقاسم، قائم ما همان مهدیّ است کسی که باید در غیبتش او را انتظار کشند، و در ظهورش او را فرمان برند، و او سوّمین از فرزندان من است، سوگند به کسی که محمّد(ص) را به نبوت مبعوث فرمود و ما را به امامت مخصوص گردانید، اگر از عمر دنیا جز یک روز باقی نمانده باشد، خداوند آن روز را طولانی گرداند تا در آن قیام کند و زمین را پر از عدل و داد نماید همچنانکه آکنده از ظلم و جور شده باشد، و خدای تعالی امر او را در یک شب اصلاح فرماید، چنانکه امر موسی کلیم الله(ع) را اصلاح فرمود، او رفت تا برای خانواده اش شعله ای آتش بیاورد اما چون برگشت او رسول و پیامبر بود. سپس فرمود: برترین اعمال شعیان ما انتظار فرج است.


یکشنبه سوم اسفند 1393 سید عباس احمــدی زاده

بِسمِ اللهِ ارَّحمنِ الرَّحیم

قائم (11)

1- حسن بن محبوب گوید: امام رضا(ع) به من فرمود: به ناچار فتنه ای سخت و هولناک خواهد بود که در آن، هر صمیمیت و دوستی ساقط گردد، و آن هنگامی است که شیعه، سومین از فرزندان مرا از دست بدهد و اهل آسمان و زمین و هر دلسوخته و اندوهناکی بر وی بگرید(مقصود وفات امام حسن عسکری است). سپس(دربارۀ حضرت مهدیّ) فرمود: پدر و مادرم فدای او باد؛ همنام جدّم و شبیه موسی بن عِمران است و ...


دوشنبه بیست و هفتم بهمن 1393 سید عباس احمــدی زاده

بِسمِ اللهِ ارَّحمن الرَّحیم

قائم (10)

1- داود بن کثیر رقّی گوید: از امام کاظم(ع) پرسیدم صاحب الامر کیست؟ فرمود: او مطرود و یگانه و غریب و غایب از خاندان خود و خونخواه پدرش می باشد.

2- یونس بن عبدالرحمن گوید: بر موسی بن جعفر وارد شدم و گفتم: ای فرزند رسول خدا! آیا شما قائم به حق هستید؟ فرمود: من قائم به حق هستم، ولیکن قائمی که زمین را از دشمنان خدا پاک سازد و آن را از عدل و داد آکنده سازد همچنانکه پر از ظلم و جور شده باشد. او پنجمین از فرزندان من است و او را غیبتی طولانی است زیرا بر نفس خود می هراسد و اقوامی در آن غیبت مرتدّ شده و ...


دوشنبه ششم بهمن 1393 سید عباس احمــدی زاده

بِسمِ اللهِ الرَّحمن الرَّحیم

قائم (9)

1- صفوان بن مهران از امام صادق(ع) روایت کتد که فرمود: کسی که به همه امامان اقرار کند امّا مهدیّ را انکار نماید، مانند کسی است که به همه پیامبران اقرار کند امّا نبوت محمّد(ص) را انکار نماید. گفتند: یا ابن رسول الله مهدیّ ازفرزندان شما کیست؟ فرمود: پنجمین از فرزندان هفتمین؛ شخص او از شما نهان می شود و بردن نام وی بر شما روا نیست.

2- مفضّل بن عمر گوید: امام صادق(ع) فرمود: خدای تعالی چهارده هزار سال پیش از آنکه خلقش را بیافریند. چهارده نور آفرید که ارواح ما بود. گفته شد یا ابن رسول الله آن چهارده تن چه کسانی هستند؟ فرمود: محمّد، علیّ، فاطمه، حسن و حسین و ائمه از فرزندان حسین و آخرین آنها قائمی است که ...


دوشنبه بیست و نهم دی 1393 سید عباس احمــدی زاده

بِسمِ الله الرَّحمن الرَّحیم

قائم (8)

1- جابر بن جعفیّ از امام باقر(ع) روایت کند که فرمود: زمانی بر مردم آید که امامشان غیبت کند و خوشا به حال کسانی که در آن زمان بر امر ما ثابت بمانند، کمترین ثوابی که برای آنها خواهد بود این است که باریتعالی به آنها ندا کند و فرماید: ای بندگان و ای کنیزان من! به نهان من ایمان آوردید و غیب مرا تصدیق کردید، پس به ثواب نیکوی خود به شما مژده می دهم، و شما ...


چهارشنبه هفدهم دی 1393 سید عباس احمــدی زاده

بِسمّ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم

قائم (7)

1-سعید بن جُبَیر گوید: از امام زین العابدین(علیه السّلام) شنیدم که فرمود: در قائم ما سنتهایی از انبیاء وجود دارد: سنتی از پدرمان آدم(علیه اسّلام) و سنتّی از نوح، سنّتی از ابراهیم، سنّتی از موسی، سنّتی از عیسی، سنّتی از ایّوب و سنّتی از محمّد صلوات الله علیهم. امّا از آدم و نوح طول عمر، از ابراهیم پنهانی ولادت و کناره گیری از مردم، از موسی خوف و غیبت، از عیسی اختلاف مردم درباره او، از ایّوب فرج پس از گرفتاری، و امّا از محمّد(صلوات اللّه علیه وآله) خروج با شمشیر است.  

2- ثابت ثمالی از امام سجّاد روایت کند که فرمود: این آیات درباره ما نازل شده است:<< وأُولُوا الاَرحامِ بعضُهُم أَولی بِبَعض * و جَعَلَها باقِبَةً فِی عَقِبِه>>(حزاب:6 . زخرف:28) و امامت تا روز قیامت در نسل حسین بن علیّ بن ابی طالب(علیهم السّلام) است، و برای قائم ما دو غیبت است که یکی از دیگری طولانی تر است. امّا غیبت اوّل شش یوم یا شش ماه یا شش سال به طول انجامد ولی غیبت دیگر طولانی می شود تا به غایتی که بیشتر معتقدین به آن امام از این امر بازگردند و بر آن ثابت نمانند مگر کسی که یقینش قوی و معرفتش درست باشد و در دلش حَرَجی از آنچه حکم می کنیم نبوده و تسلیم ما اهل بیت باشد.

3- ثابت ثمالی از امام سجّاد روایت کند که فرمود: با عقول ناقصه و آراء باطله و قیاسهای فاسده، به دین خدای تعالی نمی رسند و آن جز با تسلیم به دست نمی آید، و هر که تسلیم ما شد سالم می ماند، و هر که به ما اقتدا کرد هدایت می یابد، و هر که به قیاس و رأی عمل کند هلاک می شود، و هر که در آنچه می گوییم شکّی داشته باشد، به خدای که سبع المثانی و قرآن عظیم را فرو فرستاده است، کافر شده است در حالی که خودش هم نمی داند.

(کمال الدّین و تمام النّعمه شیخ صدوق-رحمة الله علیه- ج 1 باب 31)   

امید که فضل خداوند دستگیرمان باشد


جمعه دوازدهم دی 1393 سید عباس احمــدی زاده