ابر هدایت
یارب از ابر هدایت برسان بارانی " پیشتر زانکه چو گردی زمیان برخیزم

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ
ابر هدایت

جستجو

دوستان من


بِسمِ اللّهِ الرَّحمنِّ الرَّحیم

یاَیهاالَّذینَ ءامَنوااجتَنِبوا کثیرًا مِنَ الظَّنِ اِنَّ بَعضَ الظَّنِ اِثمٌ ولاتَجَسَّسوا ولا یَغتَب بَضُکُم بعضًا،اَیُحِبُّ اَحَدُکُم اَن یأکُلَ لَحمَ اَخیهِ مَیتًا فَکَرِهتُموه،واتَّقوا اللّه،اِنَّ اللّهَ تَوّابٌ رَحیم.

ای کسانیکه ایمان آورده اید از بسیاری از گمانها جدّاً بپرهیزید، زیرا که برخی گمانها گناه است و تجسس و کاوش نکنید و از یکدیگر غیبت ننمایید، آیا یکی از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده خود را بخورد؟ (یقینا) آن را مبغوض دارید، از خدا پروا نمایید که خداوند بسیار توبه پذیر و مهربان است.

نکته : می فرماید از بسیاری گمانها بپرهیزید که بعضی از آنها گناه است، اگر هزار ظرف غذا باشد و بگویند که ده تا از این غذاها آغشته به سم مهلکی است، به یقین ما هر چقدر هم که گرسنه باشیم اقدام به خوردن غذا نمی کنیم چرا که احتمال میدهیم شاید همین ظرف انتخابی آغشته به سم باشد و برای سلامتیمان خطرناک. اگر ما حداقل همان قدر که برای جسممان اهمیت قائلیم به روحمان و دستور الهی نیز اهمیت دهیم، یقینا از بسیاری از گمانها به دلیل اینکه بعضی از آنها گناه است پرهیز خواهیم کرد. حال اگر گمان گناه بردیم، می فرماید براساس آن به تجسس نپردازید و اگر مرتکب گناه بزرگتر که همان تجسس است شدیم، می فرماید مرتکب گناه بزرگتر که همانا غیبت است نشوید چرا که غیبت کردن یعنی خوردن گوشت برادر مرده(لازم به توجه است که نمی فرماید گوشت زنده چرا که گوشت برادر زنده قابل ترمیم و رویش است و نمی گوید مثل اینکه، بلکه تجسم عمل غیبت که همانا خوردن گوشت برادر مرده است مطرح می فرماید) و نهایتا اگر انسان مرتکب چنین گناه بزرگی شد، بشارت پروای الهی و توبه را میدهد که خداوند توبه پذیر و مهربان است.(انذارهای الهی نیز نوعی بشارت است و تا آنجا که این حقیر توجه نموده ام بعد از تمام انذارها و هشدارهای الهی بشارت بازگشت و آمرزنده و مهربان بودن و رحیمیت خداوند مهربان آمده است).

                                                              امید که فضل خداوند توشه ی راهمان باشد    


چهارشنبه سوم دی 1393 سید عباس احمــدی زاده