ابر هدایت
یارب از ابر هدایت برسان بارانی " پیشتر زانکه چو گردی زمیان برخیزم

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ
ابر هدایت

جستجو

دوستان من


به نام خدا

امیر مؤمنان: خداوند چهار چیز را در چهار چیز پنهان کرده است.1) رضا در طاعت 2)خشم در معصیت را در دو قسمت گذشته مرور نمودیم.و اینک 3) اجابت در دعا: امیر مؤمنان می فرماید: وَ أَخفَی إِجابَتَهُ فِی دَعوَتِهِ فَلَا تَستَصغِرَنَّ شَیئاً مِن دُعائِهِ فَرُبَّما و أنتَ لاتَعلَمُ؛ و اجابت خویش را در میان دعاهایش پنهان نموده است، پس هیچ دعایی را کوچک مشمار، چه بسا همان، دعای مستجاب باشد و تو ندانی!. پس باید به هر زبانی و در هر حالتی با خداوند صحبت نماییم، چرا که ممکن است همان دعایی را که ما اهمیت نمی دهیم به اجابت برسد و ما ندانیم. همانطور که نمی دانیم کدام عمل ما مورد رضای خداوند متعال قرار گرفته و باعث محبت و رحمت وی می شود و نمی دانیم کدام گناه خشم خداوند را برانگیخته و ما را از نظر وی می اندازد؛ همین طور هم نمی دانیم کدام دعا به اجابت می رسد. بنابر این احتیاط در این است که هیچ دعایی را دست کم نگیریم. خداوند که دعای یک مورچه را برای نزول باران به اجابت می رساند، دعای یک مؤمن، یک مسلمان و یک دوست دار اهل بیت را قطعاً به اجابت می رساند؛ باید امید خود را در دعا بالا ببریم. یکی از شرایط مهم دعا، خوش بین بودن به خداوند مهربان در اجابت آن است. و خود دعا نیز امید و رجا و حسن ظنّ به خداوند متعال را سبب می شود.امام سجاد(ع) چه زیبا در دعای ابوحمزه عرضه می دارد: پروردگارا! ما به حضرتت امیدهای بسیار و طولانی داریم! ما رجا و امید بزرگ به تو بستیم! ما تو را معصیت کردیم، و از تو امید پرده پوشی داریم. و تو را در دعا خواندیم و امید اجابت داریم! پس ای مولای ما، ما را به امید و آرزوی مان برسان!... خداوندا! ما را به آرزوهای مان برسان و امیدواری به کرم خود را بر ما محقق گردان!.( مفاتیح الجنان، دعای ابوحمزه ی ثمالی) لازم به ذکر است که یکی از موانع اجابت دعا، بدبین بودن به خدای متعال است. به خود بدبین باشیم و خود را مقصر بنامیم طوری نیست؛ ولی به خداوند هر چه می توانیم امیدوار بوده و حسن ظنّ به آن ایزد متعال داشته باشیم. خداوندا! در این ماه که سفره ی رحمت خود را گسترانیده ای، عنایتی فرما تا میهمان لایقی باشیم.

امید که فضل خداوند دستگیرمان باشد


دوشنبه پانزدهم تیر 1394 سید عباس احمــدی زاده

بِسمِ الله الرَّحمنِ الرَّحیم

قائم (14)

1- اجمد بن اسحاق گوید: از امام عسکری(ع) شنیدم که می فرمود: سپاس از آنِ خدایی است که مرا از دنیا نبرد تا آنکه جانشین من به من نشان داد. او از نظر آفرینش و اخلاق، شبیه ترین مردم به رسول خداست. خدای تعالی او را در غیبتش حفظ فرماید، سپس او را آشکار کند و او زمین را پر از عدل و داد فرماید همچنانکه مملوّ از جور و ستم شده باشد.

2- موسی بغدادی گوید: از امام عسکری شنیدم که می فرمود: گویا شما را می بینم که پس از من دربارۀ جانشین من، اختلاف می کنید،آگاه باشید که هر کس مقرّ به ائمّۀ بعد از رسول خدا باشد، امّا منکر فرزندم شود، مانند کسی است که

بقیه در ادامه مطلب


یکشنبه بیست و سوم فروردین 1394 سید عباس احمــدی زاده

ای پادشه خوبان داد از غم تنهایی

دل بی تو به جان آمد وقت است که بازآیی

مشتاقی و مهجوری دور از تو چنانم کرد

کز دست بخواهد شد پایاب شکیبایی

ساقی چمن گل را بی روی تو رنگی نیست

شمشاد خرامان کن تا باغ بیارایی 

ای درد توام درمان در بستر ناکامی

وی یاد توام مونس در گوشه تنهایی

در دایره قسمت ما نقطه تسلیمیم

لطف آنچه تو اندیشی حکم آنچه تو فرمایی

فکر خود و رای خود در عالم رندی نیست

کفر است در این مذهب خودبینی و خود رأیی

غزلی(البته نه کامل) از حضرت حافظ


دوشنبه هشتم دی 1393 سید عباس احمــدی زاده

مانده ام سخت پریشان و دلم در غم دوست 

سیل خون می خورد از دیده فرو می بارد


شنبه ششم دی 1393 سید عباس احمــدی زاده

زهی خجسته زمانی که یار بازآید   "  به کام غمزدگان غمگسار بازآید

به پیش خیل خیالش کشیدم ابلق چشم   "  بدان امید که آن شهسوار بازآید

اگر نه در خم چوگان او رود سر من   "  ز سر نگویم و سر خود چه کار بازآید

مقیم بر سر راهش نشسته ام چون گرد   "  بدان نظر که بدین رهگذار بازآید

دلی که با سر زلفین او قراری داد   "  گمان مبر که بدان دل قرار بازآید

چه جورها که کشیدند بلبلان از دی   "  به بوی آن که دگر نوبهار بازآید

ز نقش بند قضا هست امید آن حافظ   "   که همچو سرو به دستم نگار بازآید


دوشنبه اول دی 1393 سید عباس احمــدی زاده