ابر هدایت
یارب از ابر هدایت برسان بارانی " پیشتر زانکه چو گردی زمیان برخیزم

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ
ابر هدایت

جستجو

دوستان من


بِسمِ الله الرَّحمن الرَّحیم

قائم (16)

1- ابو بصیر از امام باقر(ع) در تفسیر این سخن خدای تعالی: وجَعلَها کلِمةً باقیةً فی عَقَبِه، روایت کند که فرمود: این آیه درباره ی امام حسین(ع) است که امامت در فرزندان او، از فرزندی به فرزند دیگر منتقل می شود و به برادر و عمو برنمی گردد

2- عیس بن عبدالله گوید به امام صادق(ع) گفتم: فدای شما گردم اگر پیش آمدی کرد -وخدا روز مرگ شما را به من ننماید- چه کسی را امام بدانم؟ گوید: به موسی(ع) اشار کرد، گفتم: اگر موسی(ع) درگذشت، چه کسی را امام بدانم؟فرمود: به فرزندش؛ گفتم: اگر فرزندش درگذشت و برادری کبیر و فرزندی صغیر بجای گذاشت، کدام را امام بدانم؟ فرمود: به فرزندش و پس از او همیشه چنین خواهد بود. گفتم:اگر او و مکان او را نشناسم چه کنم؟ فرمود: می گویی، بارالها! من باقیمانده از حجّت های تو راکه از فرزندان امام درگذشته است، به ولایت برمی گزینم و آن تو را کافی است.

بقیه در ادامۀ مطلب

3- هشام بن سالم گوید: به امام صادق گفتم حسن افضل است یا حسین؟ فرمود: حسن از حسین افضل است. گفتم: پس چگونه است که امامت پس از حسین در فرزندان وی است و نه در فرزندان حسن؟ فرمود: خدای تعالی خواسته است که روش موسی و هارون را در حسن و حسین(علیهما السّلام) جاری سازد، آیا نمی بینی که آن دو در نبوّت شریک بودند همچنانکه حسن و حسین در امامت شریک بودند، و خدای تعالی نبوّت را در فرزندان هارون قرار داد، نه در فرزندان موسی، گرچه موسی افضل از هارون بود، گفت: آیا ممکن است در یک زمان دو امام باشند؟ فرمود: خیر، مگر آنکه یکی از آن دو خاموش باشد و از دیگری پیروی ننماید و دیگری ناطق و پیشوای وی باشد، اما در یک زمان دو امام ناطق نخواهد بود. گفتم آیا می شود پس از حسن و حسین(علیهما السّلام) دو امام، برادر باشند ؟ فرمود: خیر و امامت در عقب حسین(ع) جاری است، همچنانکه خدای تعالی فرموده است: وَ جَعَلَها کَلِمَةً باقیَةً فی عَقَبِه، بعد از آن نیز در فرزندان و فرزندانِ فرزندان او تا روز قیامت جاری است. 

(کمال الدّین و تمام النّعمۀ شیخ صدوق -رحمةاالله علیه- ج2 باب40)

امید که فضل خداوند دستگیرمان باشد


شنبه بیست و نهم فروردین 1394 سید عباس احمــدی زاده